February 12, 2021

NexTV

Africa & Middle East

Biden called on the Chinese president for the first time. Criticized Hong Kong activities and business practices iROZHLAS

US President Joe Biden has said he is concerned about China’s action in Hong Kong or the situation in western China’s Xinjiang province. This happened during his first telephone conversation with Chinese President Xi Jinping on Wednesday, which was reported by the White House and Chinese state television.Washington

Share on Facebook


Share on Twitter

Share on LinkedIn

Print


Copy the URL addressAbbreviated address
CloseUS President Joe Biden. | Source: Reuters

“I am fundamentally concerned about Beijing’s coercion and unfair trade and economic practices, repression in Hong Kong, human rights abuses in Xinjiang, and China’s increasingly assertive behavior in the region, including Taiwan,” Biden said. House website.


‚Amerika je zpět na mezinárodní scéně‘. Biden představil budoucí cíle své zahraniční politiky


Číst článek

Prezident Si zase Bidenovi podle čínské státní televize řekl, že konfrontace mezi Pekingem a Washingtonem by znamenala pohromu pro obě strany a že obě země by měly obnovit mechanismy, díky nimž by se vyhnuly nedorozuměním a špatným úsudkům.

Spojené státy dlouhodobě obviňují Čínu z porušování lidských práv muslimských Ujgurů v Sin-ťiangu, Tibeťanů i obyvatel Hongkongu. Zastávají se také Tchaj-wanu, který Čína považuje za svou provincii.

Čínský prezident v této souvislosti Bidenovi řekl, že doufá, že USA budou k těmto tématům přistupovat opatrně, protože se týkají čínské suverenity a územní integrity.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítREAD  Forex: Trading Summary 9.2.2021 | FXstreet.cz