NexTV Africa & Middle East

Complete News World

Elon Musk chce wysyłać w kosmos milion ton ładunku rocznie.  To tyle, ile waży ponad 100 tys.  myśliwców F-16

Elon Musk chce wysyłać w kosmos milion ton ładunku rocznie. To tyle, ile waży ponad 100 tys. myśliwców F-16

Spotkanie, które odbyło się w czwartek, 10 lutego w zakładzie Starbase w Boca Chica (stan Teksas), placówce badawczo-rozwojowej SpaceX, owocowało w kilka ciekawych atrakcji, a jedną z nich — oprócz gwoździa programu w postaci prezentacji i omówienia zmzanyą mzi zwi zwi. W trakcie spotkania został poruszony temat kolonizacji Czerwonej Planety. Kwestia ta powraca jak bumerang i jest poruszana zarówno przez SpaceX, jak i naukowców z NASA czy badaczy z innych agencji kosmicznych na świecie.

Kluczową kwestią będzie znalezienie tanigo — przynajmniej jak na warunki przemysłu kosmicznego — sposobu na dostarczenie dużej ilości ładunku w krótkim czasie. Zdaniem Muska Starship połączony z pierwszym stopniem rakiety o nazwie Super Heavy to rozwiązanie wielokrotnego użytku, które może być gotowe do ponownego startu w bardzo krótkim czasie. Ma to okazać się przełomowe dla towarowych lotów kosmicznych, które statki SpaceX będą mogły realizować co 6-8 godzin.

To oczywiście optymistyczne założenie, opierające się na tym, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, ale zdaniem miliardera jest to w zasięgu jego firmy. System Muska pozwolić ma jednorazowo dostarczyć do 150 ton ładunku na orbitę okołoziemską, co w ciągu roku przełożyć ma się na milion ton ładunku, które znajdą się kilkaset kilometrów nad naszą planetą. Takie założenie dotyczy floty 10 statków Spaceship, które mają startować z Ziemi trzy razy dziennie. Dla zobrazowania skali — milion ton to mniej więcej tyle, ile waży ponad 100 tys. myśliwców F-16, które są częścią wyposażenia Polskich Sił Powietrznych (jeden statek powietrzny waży ok. 9 ton).

See also  The mysterious number 221655155? The best choice

Fragment prezentacji Muska, na którym zobrazowano to, ile ładunku może znaleźć się na orbicie Ziemi dzięki realizacji różnych scenariuszy

Photo: YouTube/SpaceX

Fragment prezentacji Muska, na którym zobrazowano to, ile ładunku może znaleźć się na orbicie Ziemi dzięki realizacji różnych scenariuszy

W trakcie spotkania podkreślono jednocześnie, że zgromadzone w ten sposób materiały będzie można wykorzystać do budowy pełnoprawnej bazy na Księżycu lob rozpoczęcia tworzenia miasta na Marsie. To rzecz jasna plany wybiegające w dalszą przyszłość, ale już teraz Musk oszacował, powołując się na wyliczenia swojej firmy, że do stworzenia samowystarczającego osiedla na Czerwonej Planecie potrzeba ok. miliona ton zaopatrzenia i materiałów konstrukcyjnych. System SpaceX pozwolić ma dostarczyć ten ładunek szybko oraz — co ważne z perspektywy potencjalnych inwestorów — tanio.

Podkreślił Musk w trakcie spotkania. Plany brzmią ambitnie, ale — jak mówi popularne przysłowie — słowa nie kosztują nic. O tym, czy Starship połączony z modułem Super Heavy faktycznie będzie tak wydajny, przekonamy się dopiero za jakiś czas, gdy statek zaliczy w końcu swój pierwszy lot. Samo SpaceX zaliczyło w ostatnim czasie sporą stratę związaną z burzą, która uszkodziła część satlitów Starlink.

Zapraszamy jednocześnie do odsłuchania najnowszego odcinka podcastu Technicznie Rzecz Biorąc. Tym razem rozmawialiśmy o wprowadzeniu DVB-T2/HEVC do Polski, tym kto w związku ze zmianą musi wymienić telewizory oraz o tzw. „ukraińskiej pułapce“. Czy posiadacze kompatybilnych TV muszą cokolwiek robić w momencie wejścia nowego standardu i jak sprawdzić, czy obecne urządzenie spełnia wszystkie wymogi?

See also  Where does this entrance lead? The Curiosity probe discovered them on ... Mars! - Super Express