NexTV Africa & Middle East

Complete News World

Elon Musk chce wysyłać w kosmos milion ton ładunku rocznie.  To tyle, ile waży ponad 100 tys.  myśliwców F-16

Elon Musk chce wysyłać w kosmos milion ton ładunku rocznie. To tyle, ile waży ponad 100 tys. myśliwców F-16

Spotkanie, które odbyło się w czwartek, 10 lutego w zakładzie Starbase w Boca Chica (stan Teksas), placówce badawczo-rozwojowej SpaceX, owocowało w kilka ciekawych atrakcji, a jedną z nich — oprócz gwoździa programu w postaci prezentacji i omówienia zmzanyą mzi zwi zwi. W trakcie spotkania został poruszony temat kolonizacji Czerwonej Planety. Kwestia ta powraca jak bumerang i jest poruszana zarówno przez SpaceX, jak i naukowców z NASA czy badaczy z innych agencji kosmicznych na świecie.

Kluczową kwestią będzie znalezienie tanigo — przynajmniej jak na warunki przemysłu kosmicznego — sposobu na dostarczenie dużej ilości ładunku w krótkim czasie. Zdaniem Muska Starship połączony z pierwszym stopniem rakiety o nazwie Super Heavy to rozwiązanie wielokrotnego użytku, które może być gotowe do ponownego startu w bardzo krótkim czasie. Ma to okazać się przełomowe dla towarowych lotów kosmicznych, które statki SpaceX będą mogły realizować co 6-8 godzin.

To oczywiście optymistyczne założenie, opierające się na tym, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, ale zdaniem miliardera jest to w zasięgu jego firmy. System Muska pozwolić ma jednorazowo dostarczyć do 150 ton ładunku na orbitę okołoziemską, co w ciągu roku przełożyć ma się na milion ton ładunku, które znajdą się kilkaset kilometrów nad naszą planetą. Takie założenie dotyczy floty 10 statków Spaceship, które mają startować z Ziemi trzy razy dziennie. Dla zobrazowania skali — milion ton to mniej więcej tyle, ile waży ponad 100 tys. myśliwców F-16, które są częścią wyposażenia Polskich Sił Powietrznych (jeden statek powietrzny waży ok. 9 ton).

See also  An amazing discovery on the planet Pluto. There are ice volcanoes on its surface

Fragment prezentacji Muska, na którym zobrazowano to, ile ładunku może znaleźć się na orbicie Ziemi dzięki realizacji różnych scenariuszy

Photo: YouTube/SpaceX

Fragment prezentacji Muska, na którym zobrazowano to, ile ładunku może znaleźć się na orbicie Ziemi dzięki realizacji różnych scenariuszy

W trakcie spotkania podkreślono jednocześnie, że zgromadzone w ten sposób materiały będzie można wykorzystać do budowy pełnoprawnej bazy na Księżycu lob rozpoczęcia tworzenia miasta na Marsie. To rzecz jasna plany wybiegające w dalszą przyszłość, ale już teraz Musk oszacował, powołując się na wyliczenia swojej firmy, że do stworzenia samowystarczającego osiedla na Czerwonej Planecie potrzeba ok. miliona ton zaopatrzenia i materiałów konstrukcyjnych. System SpaceX pozwolić ma dostarczyć ten ładunek szybko oraz — co ważne z perspektywy potencjalnych inwestorów — tanio.

Podkreślił Musk w trakcie spotkania. Plany brzmią ambitnie, ale — jak mówi popularne przysłowie — słowa nie kosztują nic. O tym, czy Starship połączony z modułem Super Heavy faktycznie będzie tak wydajny, przekonamy się dopiero za jakiś czas, gdy statek zaliczy w końcu swój pierwszy lot. Samo SpaceX zaliczyło w ostatnim czasie sporą stratę związaną z burzą, która uszkodziła część satlitów Starlink.

Zapraszamy jednocześnie do odsłuchania najnowszego odcinka podcastu Technicznie Rzecz Biorąc. Tym razem rozmawialiśmy o wprowadzeniu DVB-T2/HEVC do Polski, tym kto w związku ze zmianą musi wymienić telewizory oraz o tzw. „ukraińskiej pułapce“. Czy posiadacze kompatybilnych TV muszą cokolwiek robić w momencie wejścia nowego standardu i jak sprawdzić, czy obecne urządzenie spełnia wszystkie wymogi?

See also  Stranger's Paradise: The Origin of Final Fantasy